NovostiPretragaO projektuMapa projektaKontaktPomocProjekat Rastko Promena pisma English
Projekat RastkoLingvistika i filologija
TIA Janus

Српски језик и писмо у XXI веку

Никола Смоленски
Група "Наше писмо"

 

Упоређивање метода за пребацивање ћириличних сајтова на латиницу

Саопштење прочитано на стручнонаучном скупу
Савремене информационе технологије - Интернет и ћирилица
(Српски језик, писмо и култура у савременим информационим технологијама)

Бијељина, РС/БиХ, 25. новембра 2003. године

Сведоци смо да се, упркос свему, све више Интернет садржаја пребацује на ћирилицу. Зато ћу допустити себи мало оптимизма и причати о пребацивању ћириличних сајтова на латиницу. Два су разлога због којих то може бити потребно: можда најважнији је видљивост сајта на претраживачима. Нажалост, још дуго времена би сваки ћирилични сајт требао да постоји у још две верзије: latiničnoj и latinicnoj. Наравно да не треба заборавити ни могуће посетиоце који знају српски језик али не знају ћирилицу.

Два су начина на које се латинизација сајта може урадити: статички и динамички. Узгред, без обзира који од њих је коришћен, линк ка латиничној верзији странице (као и верзијама на другим језицима) треба понудити не само на почетној већ на свакој страници. Разлог за то је могућност да посетилац дође на сајт са неког претраживача, а не преко почетне странице тако да у супротном не би ни знао за друге верзије странице.

Статички метод подразумева да за сваку ћириличну страницу постоји одговарајућа латинична. Као пример сајта латинизованог на тај начин узећемо www.cirilica.org. Ово је једина могућност ако хост не подржава аутоматизацију сајта, што је на жалост често случај. На жалост, не постоје алатке које би аутоматски могле да одржавају латиничну верзију сајта пратећи измене ћириличне.

Динамички метод подразумева инсталирање скрипте за латинизацију која ће у лету латинизовати сваку ћириличну страницу на захтев корисника. На тај начин је латинизован сајт Универзитетске библиотеке у Београду на адреси www.unilib.bg.ac.yu. Предност овог метода у односу на претходни је дво или троструко мање заузеће простора за HTML странице, а мана већа потрошња процесорског времена. Група „Наше писмо” је развила софтвер за ову намену али он још увек није обнародован па се може добити само директним контактом са групом.

Закључак: треба развити алате за статичку и динамичку латинизацију, чиме би се побили и последњи аргументи заговорника неопходности латинице.


// Пројекат Растко / Филологија и лингвистика //
[ Промена писма | Претрага | Мапа | Контакт | Помоћ ]