Mirovni pokret i hajka na ćelave

Свако својим средствима”, razmišljao je Ičvič o načinu zaustavljanja bitke za Sulejmanovac. Gospođa Tvist je pokušala u svojoj struci (hemijski); njemu je preostala rokerska pobuna: neočekivani njujorški nastavak nekadašnje svirke u pomaškoj šupi.
Zazvonio je na kapiju Dakote, impozantne stambene zgrade u kojoj je živeo Džon Lenon, a ispred koje je i ubijen. Kada mu je Lenonova udovica Joko Ono otvorila vrata, Ičvič joj je rekao da u Njujorku trenutno gostuje egzotična grupa koja na repertoaru ima i plesnu kompoziciju s koreografijom na pesmu Lenona i Mekartnija Lusi na nebu među zvezdama.
Joko Ono je smatrala da bi se Džon tome radovao, pa je pozvala grupu da nastupi kod nje, u Dakoti. Opraštajući stare uvrede, pozvala je i trojicu živih Bitlsa koji su došli kao gosti a postali učesnici; kada su na kraju predstave videli Pro Formu kako leti kao Lusi na nebu među zvezdama, latili su se instrumenata i zasvirali.
Publika je napunila ne samo Lenonov bivši stan, nego celu Dakotu pa i okolne ulice i dobar deo Centralnog parka iznad kojeg je u finalu Pro Forma kao Lusi kružila na nebu među zvezdama.
Oko Dakote se talasala šarena masa uskomešana u zanosu od marihuane i feniletilamina. Kada je ugledala tu rulju, hauzmajstorka misis Robinson je odmah pozvala policiju, ne sluteći da će time samo povećati haos: kuglasto ćelava glava poručnika Kodžaka izazvala je opšti smeh među rokerima i hipicima.
– “She loves you, yeah, yeah, yeah!” – pevale su zajedno sa Bitlsima Tina Tarner, Madona i Dajana Ros, i spopale Kodžaka da ga maze po ćeli.
Čupavci već nisu bili tako tolerantni; poručnika su nazvali kuglom i knedlom i proglasili ga skinhedom.
– Kug-la, skin-hed! – skandirali su hipici, a policajci su krenuli da naprave reda, ali raspomamljene žene nisu puštale Kodžaka, svaka je htela da ga barem jednom pogladi po ćeli.
Nastala je tuča.
– Dajte šansu miru! – zapevala je Joko Ono i uzela talambas, a iznad Centralnog parka među zvezdama pojavio se Džon Lenon i pevao svoj stari hit zajedno sa svojom udovicom: Dajte šansu miru!
Svemir je zabrujao, među zvezde su pored Lenona izašli i drugi nebeski pevači i svirci, Džim Morison i čika Tić, Džimi Hendriks i Tihomir Vujičić, a Pro Forma je igrala mirotvorni trbušni ples čas na nebu, čas na zemlji. Ičvič je okretao kameru, a ceo Njujork je ođekivao od pesme Dajte šansu miru, isprekidanom povremenim urlikom hipika:
– Kug-la, skin-hed!
Zbunjen u tom metežu, poručnik Kodžak je pomislio da su se zaista pojavili ćelavi koji ga već odavno nerviraju oponašanjem njegovog imidža. Još jednom je namignuo pevačicama, zatim je natukao šešir na glavu, čime mu je ođednom odletela čar.
– Udri skinhede! – izdao je naredbu i uvalio se u policijski “bujik”.
Počela je besomučna jurnjava, žestoka čak i za njujorške pojmove, tokom koje policija nije znala koga juri. Ječale su sirene i sevalo je plavo svetlo, a gume škripale. Presekli su Centralni park iznad velikog jezera i izbili na Petu aveniju kod 96. ulice, gde su skrenuli desno i jurili duž parka.
Uleteli su u Gugenhajmov muzej i protutnjali izložbenim serpentinama pored slika g. Molera sa kojih im je pretila Glavata Nata da paze sa brzom vožnjom jer kod njih u Sentandreji u Muzej ne sme da ulazi kolima čak ni Kovač Kalambo, premda on ima urednu kosu.
Malo niže pretresli su Metropoliten muzej, pootvarali sarkofage i pohapsili ćelave mumije, u palati Dženeral motorsa menjali gume, spustili se niz crveno ogledalo vodopada Trump tauera i najzad, pred klizalištem Rokfelerovog centra, ugledali glavnog skinheda.
Iznad Prometejevog pozlaćenog kipa koji dominira prostorom ispred Rokfelerove palate, na terasi javnog klizališta, u spomen završetka hladnog rata, izvajan od sante leda, nalazio se kip Nikite Hruščova, najzaslužnijeg slobodnog zidara u rušenju komunizma.
Ledeni Hruščov je stajao pred Rokfelerovom kulom u zidarskoj kecelji, sa čekićem i fandlom u ruci.
Visokim skokovima i piruetama kao neki olimpijski prvak, poručnik Kodžak je bravurozno doklizao do ledenog kipa gde je izvadio svoj kolt i uperio ga u gologlavog Hruščova:
– Šta je, kurče, ti me parodiraš?
I time je Kodžak skinuo svoj šešir i nabio ga na Hruščovljevu glavu.
– E, sad si mi bjutiful – rekao je Kodžak podrugljivo.
Hruščov je, međutim, kompliment yatio ozbiljno i zalepio Kodžaku sočan državnički jezikoljub.
A pošto iznenađeni poručnik nije stigao da zavuče jezik, Hruščovu se učinilo da mu je poljubac uzvraćen, pa se od radosti otopio.
Kada su stigli policajci, videli su ćelavog huligana koji je srušio Hruščovljev spomenik.
Skinhed je cupkao u Hruščov-bari; toliko je ostalo od simbola završetka hladnog rata.
Uzalud ih je Kodžak ubeđivao da on nije skinhed i huligan nego poručnik, policajci su ga uhapsili, uzeli mu lizaljku i strpali ga u kola.
Pred Dakotom je nastavljen koncert.
Pesma Dajte šansu miru razlila se nad Njujorkom i ođekivala u kosmosu u kojem je izbio opšti mir.

Sadržaj xxx Dalje