Концепт фестивала


 

Фестивал једног писца / 2003

Растко Петровић: Откривање другог неба

12 мај – 1. јун 2003.

Чињеница да Београд нема књижевну манифестацију која се бави ревалоризацијом наше књижевне историје на савремен и за ширу публику пријемчив начин, затим, чињеница да постоје веома значајни писци чије дело ни до данас није сагледано у целовитости, као и чињеница да статус заоставштине појединих референтних домаћих писаца практично још увек није решен, определиле су Културни центар Београда у покушају успостављања "Фестивала једног писца". У питању је књижевна манифестација фестивалског карктера која би се једном годишње, или бијенално, бавила интердисциплинарном интерпретацијом и презентацијом дела једног значајног књижевног ствараоца, везаног својим делом или животом за Београд. Намера нам је да се незаобилазне културне вредности наше средине, попут драгоцене књижевне баштине, представе публици на пријемчив начин - вишемедијалним технолошким средствима, а затим и амбијенталношћу и сценичношћу изложбених поставки које третирају тему фестивала, са уверењем да ће овакав искорак из класичног амбијента музеја и библиотеке, за које најчешће везујемо ентитете прошлости, допринети бољем и ширем пријему информације.

Први Фестивал посветили смо Растку Петровићу

 

Растко Петровић (1898-1949) је рођен у Београду, у веома угледној породица чији је изданак и знаменита сликарка Надежда Петровић. Његова духовна упоришта била су Париз двадесетих, Рим тридесетих и Вашингтон и Чикаго четрдесетих година минулог века. Неутажива страст за путовањем и непрестаним откривањем другог неба водила га је и другим континентима. Петровићево литерарно дело, обележено настојањем да се прожме национално и интеркултурално, спада у ред најбољих остварења европске модернистичке/авангардне уметности.

Ова свестрана стваралачка личност остала је пак и до данас ускраћења за обухватнију валоризацију свог дела, а многе чињенице, попут оне да је био изврстан фотограф, нису довољно истакнуте у јавности. Његов и легат његове породице, вишеструко значајне за нашу културу (отац Димитрије Петровић био је истакнути историчар), у медјувремену је затворен за јавност, стога овим Фестивалом желимо да покажемо Београду, а потом и другим срединама (договрена су гостовања у Сопоту, Чачку и Новом Саду), богатство Расткове заоставштине.

Фестивал ће се одвијати кроз:

  1. две изложбе: једна је посвећене његовим остварењима на путу по Африци (1928/29)– фотографије, цртежи, текстови, уметнички предмети из песникове колекције уметнина афричких народа; друга изложба је документарно-биографског карактера, она приказују песников животни и стваралачки пут са маркираним топографским тачкама његових реалних и духовних путовања која откривају Петровићево велико интересовања за интеркултуралне теме и посебно његову страст за упознавањем и разумевањем култура других народа.
  2. представљање илустрованог зборника есеја о Растку Петровићу, првог такве врсте до сада, публикованог специјално овим поводом (издање КЦБ)
  3. панел дискусије (дводневни семинар) на теме које је Петровић антиципирао и које се данас испостављају као врло актуелне
  4. пратеће програме (емитовање тв емисија и радио драма посвећених Петровићу, организовање: предавања, читања поезије, едукативно-забавних програма за младе)
  5. Отварање посебне електронске библиотеке посвећене стваралаштву и животу Растка Петровића у оквиру "Пројекта Растко - Библиотеке српске културе на Интернету (www.rastko.rs)